Tunen van R53: Hoe en wat?! - Onderstel

Snelheid! hoe kom ik sneller vooruit, door de bocht en weer tot stilstand.
Daveke
Volledig MINI minded!
Volledig MINI minded!
Contacteer:
Berichten: 6699
Lid geworden op: 16 jul 2009, 23:12

Tunen van R53: Hoe en wat?! - Onderstel

07 nov 2013, 02:56

Veel PK's zijn leuk.. Met die PK's hard de bochtjes door is nog veel leuker!
Een goed weggedrag is van veel dingen afhankelijk, de maat van de velgen en banden hebben hier een directe invloed op, maar hoe ons onderstel is afgesteld en met welke onderdelen we werken naar een resultaat wat we onszelf stellen met de auto te bereiken is evenredig qua belang.

Ik ben geen expert, mensen op het forum hier hebben meer ervaring wat betreft schroefsets en de werking ervan, dit is meer een guide om er achter te komen hoe bepaalde onderdelen werken met elkaar, en hoe we zelf kunnen bepalen wat voor onze auto belangrijk is en met welk doel we naar onderdelen kijken.

Voordat we hier dieper op ingaan is het van belang te weten dat de staat van de auto belangrijk is voor we beginnen met het monteren van performance suspension parts. De montage van bepaalde delen kan er namelijk voor zorgen dat kwalen nu eenmaal iets sneller naar boven komen. Kapotte fuseekogels, een versleten draagarmrubber, een aandrijfas die bijna op zn eind is, je merkt deze dingen sneller als je de auto gaat verlagen en de rest van de ophanging ook gaat wijzigen.

Voor je met een blinddoek om zomaar onderdelen gaat bestellen is het belangrijk om te weten wat je wil met de auto. Is het low & slow, is het straat/circuit gebruik, is het circuitgebruik. Hou met deze dingen van tevoren allemaal rekening. Goedkoop is het altijd op te lossen met een set veren, maar besef dat je met enkel veren op de standaard schokbrekers de werking beinvloed en de set veel stugger wordt, terwijl de standaard sport-set van de mini al behoorlijk stug is. Je zal zien dat het monteren van een instap-schroefset (vaak ook tweedehands op het forum te koop) een betere optie is en meer comfort biedt, plus dat het ook nog eens een stuk beter eruit ziet omdat je de auto echt goed kan afstellen qua rijhoogte.

Schroefset Wil je enkel verlagen, en ook een goed comfort over houden, kijk dan vooral naar sets die de rijhoogte kunnen instellen en verder niet meer functies hebben. Je hebt het dan over sets als de Cobra EVO 1 ,KW V1 of AP, Fk en andere instapsets.
Voor de iets serieuzere coureur kan er gekozen worden voor EVO 2/3, KW V2/3, D2, Bilstein sets etc die al wat meer opties bieden om in te stellen als rebound en compressie. De bouw van deze sets is vaak beter en men gebruikt andere kleppen, olie en andere onderdelen die de werking allemaal ten goede komen. Het is vaak wel zo dat deze sets stugger aanvoelen en meer gericht zijn op circuitwerk.

Laat je goed adviseren in welke schroefset past bij jouw wensen. Beslis hier niet te snel is, want continue blijven wisselen tussen sets kan een dure aangelegenheid zijn. Er is hier op het forum genoeg know-how om er achter te komen welke set het beste past bij jouw einddoel!

Stabilisatie-stang We pakken vaak een dikkere stabilisatiestang aan de achterzijde omdat we hiermee het onderstuur waar voorwielaangedreven wagens bekend om staan iets meer te neutraliseren en zelfs wat onderstuur kunnen opwekken. Standaard heeft een One/Cooper een 16 mm dikke stang, de S heeft een 17 mm. Een upgrade is er te krijgen in 19 of 22 mm, en een 25 mm holle stang die dezelfde upgrade biedt dan de 22 maar enkel lichter is. Je kan deze stang vaak ook verstellen, hoe dichter de stang bij de end-links komt te staan hoe stijver het weggedrag wordt en des te gevoeliger de mini is voor overstuur.
Aan de voorzijde kan de stabilisatiestang ook vervangen worden ,maar indien de beiden stangen worden vervangen is het effect van een dikkere stabi aan de achterzijde opgeheven omdat de voorzijde evenredig wordt vervangen. Het is bij het vervangen van een voorste stabi vaak wat je zoekt in een auto. Ik heb zelf rond gereden zonder voorste stabi ,en het beviel mij uitstekend. Je kan dit simpel zelf creëren door de voorste endlinks niet vast te maken aan de schokbreker, dan is de stang los en kun je ervaren of het rijden zonder voorste stang iets is voor je. Eventueel is het ook mogelijk de standaard cooper s te vervangen voor een one-stabi die het dunste is van de OEM voorste stabilisatiestangen.

End Links End links verbinden de schokbreker aan de voorzijde met de stabilisatiestang. Aan de achterzijde zitten ze tussen de stabilisatiestang en de draagarm. Bij het verlagen van een auto kan de "load" op een stabilisatiestang verhoogd worden omdat deze stangen met name aan de voorzijde erg lang zijn. Ook kunnen ze aan de achterzijde van de auto ervoor zorgen dat bij het verlagen de stabilisatiestang in een naar boven wijzende positie wordt gedrukt en dus niet de optimale effecten worden benut. Dit is op te lossen door verstelbare end-liks te monteren. Niet alleen zijn ze te verstellen in lengte om zo de stabilisatiestang in de normale positie te zetten, ook zijn ze vaak dikker en hebben ze dus minder te "flexen" bij stevig bochtengedrag.

Control Arms/Camber Arms Bij het verlagen van onze MINI zien we dat de achterwielen vaak meer naar binnen komen te staan aan de bovenzijde omdat de standaard control arms maar een zeer kleine mogelijkheid tot verstellen hebben. Deze schuine stand van de wielen ziet er gaaf uit maar zorgt ook voor een ongelijke slijtage van de band en een onvoorspelbaar weggedrag. Dit is op te lossen door verstelbare control arms te monteren zodat we de stand van de draagarm tov de carrosserie kunnen aanpassen aan onze wensen (of die van de bandenspecialist).

Camberplates De camberplaten hebben dezelfde functie als de control arms, maar dan voor de voorzijde van de auto. Ze zijn te koop in twee soorten, verstelbaar en niet verstelbaar. De niet verstelbare zijn veelal -1,25 graad die bij verlagen nog iets negatiever worden. De verstelbare zijn aan te passen naar wens. Hiermee is de voorzijde van de auto af te stellen. Een kleine aanpassing van een graad, of iets meer kan al een zeer goed resultaat hebben op de wegligging omdat er onder stevig sturen meer contact is tussen de band en het wegdek.

Front Arm spacers Deze kleine "opvul"stukken worden tussen de voorste draagarm en de fuseekogel geplaatst om de verlaging van de draagarm die ontstaan bij het monteren van een schroefset ongedaan te maken en zo een betere wegligging te bieden. Ze kosten relatief weinig, meningen zijn verdeeld maar lijken toch wel een voordeel te bieden mits andere delen ook al geupgrade zijn.

Achterste draagarmen De R53 GP was de eerste mini die aluminium draagarmen kreeg, en naderhand werd het ook toegepast op alle R56 modellen. Het is een onafgeveerde gewichtsbesparing die je niet ziet zitten, maar wel voelt. De auto voelt minder springerig en het lijkt alsof de voor en achterzijde beter in balans zijn met elkaar

Bussen, rubbers en steunen Powerflex en Superflex maken polyurethaanbussen voor nagenoeg elke steun in de auto. Motorsteunen, baksteunen, stuurhuis ,draagarmen etc - ze hebben ze allemaal. Omdat de OEM rubbers meer flex in zich hebben voor comfort te bieden en trillingen weg te nemen zorgen ze er ook voor dat alles meer kan bewegen en dus minder strak blijft staan/kan sturen. Bij twijfel of ze nog wel goed zijn gewoon vervangen dus voor een ployurethaan modelletje omdat je het verschil ontzettend goed merkt!

Velgen, banden en afstellen! Uiteraard zijn velgen niet weg te denken in dit verhaal. Lichtere velgen betekenen een beter onafgeveerd gewicht en dus een soepelere wegligging en stuurgedrag, banden die goed aan de weg plakken zorgen er voor dat je hard een bocht door kan komen. Allmaal details die er behoorlijk toe doen dus! Vergeet ook niet dat het correct afstellen van een ophanging veel winst kan bieden. Denk aan uitlijnen en uitwegen van een auto om het geheel harmonieus te laten werken samen.
Gebruikersavatar
Raymond
Volledig MINI minded!
Volledig MINI minded!
Locatie: Nijmegen
Berichten: 5253
Lid geworden op: 04 mar 2006, 22:59

Re: Tunen van R53: Hoe en wat?! - Onderstel

07 nov 2013, 07:46

Nice..
Afbeelding

Terug naar “Motor- en onderstel (tuning)”